Zeleň je nadějí města

Napsal Jihočeský klub Obce spisovatelů (») 9. 4. 2021 v kategorii Nové knihy a recenze, přečteno: 291×
2021/parky-obalka.jpeg

Známý českobudějovický fotograf a neúnavný patriot Milan Binder koncem uplynulého roku vydal ve svém nakladatelství velkoformátovou a skutečně nákladnou knihu, věnovanou tentokrát městské zeleni krajského města.

Název „Sady parky aleje“ sice vymezuje lokality, jimiž se tentokrát tvůrčí tandem Milan Binder – Daniel Kovář zaobírá, podtitulek pak vypovídá o tom, že kniha se věnuje nejen současnému stavu těchto zelených ostrůvků v krajské metropoli, ale i jejich mnohdy nevšední a spletité historii.

V publikaci, která vznikala zhruba dva roky, je na pět stovek snímků barevných i černobílých, navíc i řada reprodukcí obrazů, pohlednic, map a náčrtů. Pro čtenáře je pak nesporně přitažlivé porovnávání historických a současných fotografií parků a dalších zelených objektů, na nichž jsou vidět změny, které přinesl čas, i když ne vždy k lepšímu. Velká část zařazených snímků je leteckých, o kterých fotograf Milan Binder říká:

„Musím se přiznat, že se výšek a létání odjakživa bojím, ale jakmile vezmu do ruky fotoaparát a mohu fotit, jsou tyto pocity naprosto upozaděny a cele mne spolkne ta práce, možnosti a pohledy, které se mi naskýtají.“ Lze dodat, že tyto fotografie vznikaly výhradně na jaře, kdy je zeleň nejvýraznější, a na podzim s krásně vybarvenými vesměs listnatými stromy a keři. A předloňský podzim byl podle slov M. Bindera v tomto ohledu mimořádně krásný a přínosný.

Autorem textů je Daniel Kovář z okresního archivu, který se danou problematikou zabývá už delší dobu a  jeho fundované popisy vycházejí z dostupných archivních podkladů, předestírají skutečná fakta a přitom nejsou jen suchopárným výčtem dat a údajů. Tvoří důstojný doprovod fotografiím, od jejichž prohlížení se nebudete moci odtrhnout.

Knize předcházela výstava v roce 2019, instalovaná v českobudějovické radniční výstavní síni, jejímuž pokračování pak zabránila situace s koronou. Škoda jen, že město odmítlo tradiční a jak českobudějovickými, tak i cizími návštěvníky velice oblíbenou výstavu velkoplošných srovnávacích fotografií, umisťovanou během letní sezony na hlavním náměstí.

Stránky výše zmiňované publikace, v jejímž duchu byl vydán i kalendář, obsahují stovky ne vždy všeobecně známých, zajímavých informací třeba o velkých městských parcích, ale i malých ostrůvcích zeleně, alejích či jejich zbytcích, které jsou přirozeným stinným loubím. Opomenuty nebyla ani zahrady, ať již je řeč o zahradách náležejících k určitému objektu nebo instituci či zahrady církevní a soukromé. Dozvíte se mimo jiné například, že před dvěma roky uplynulo dvě stě  let od založení městských Sadů, jejichž úprava trvala téměř tři roky. Bez zajímavosti není ani fakt, že v minulosti bývaly městské parky oplocené a na noc se pravidelně zamykaly. Snímky i texty registrují i řadu fontánek, soch a jiných doplňkových artefaktů. Nad jednou z fotografií ze Sadů se s trochou smutku zamyslíte, kam asi tak mohla zmizet poeticky laděná skulptura dvou volavek, jinde zase zalitujete zbouraných parkových altánů či zrušené zoologické minizahrady v Háječku, nynější absence promenádních koncertů v tamním altánu či zrušení oblíbení dětské železnice v parku kolem rybníku Bagr. Dozvíte se, proč Háječek nebyl v minulosti rozšířen podle původního plánu, kde bývalo Willsonovo náměstí s doprovodnou zelení, proč muselo vystavené dělo mířit určitým směrem, kdy naposledy bylo náměstí Přemysla Otakara II. osázené stromy a desítky dalších nevšedních informací, navíc doplněné historickými i současnými fotografiemi.

„Možná se budete divit, ale České Budějovice mají kupodivu hodně zeleně, což je viditelné právě z leteckých snímků. A tahle publikace, stejně jako výstava, byly realizovány mimo jiné nejen proto, aby byla zachována historická fakta o této záležitosti, ale také proto, aby se mohla městská zeleň bránit jejímu oklešťování, ničení a ohrožení komerčními zájmy. Byli bychom moc rádi, kdyby alespoň malým kouskem pro její ochranu přispěla i naše kniha,“ dodává M. Binder na závěr.

Hanka Hosnedlová

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Adam z IP 193.164.219.*** | 12.10.2021 20:33
Zdravím naprostý souhlas že v zeleném městě se žije líp, já sice nejsem z Českých Budějovic ale už párkrát jsem tam byl a musím říct že opravdu zelené město. Dokonce jsem koukal tady kolik se tam pohybují ceny www.eurobydleni.cz/reality/ceske-budejovice/ bydlení. Já bydlím na vesnici, kde máme zahradu ale jinak kdybych měl bydlet ve městě tak někde kde je hodně parků, a zeleň.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a nula