Poslední dobou se mi hrnou nabídky k vydávání knih elektronicky. Jedině v tom spatřuje mnoho moderních společností, zabývajících se vydávání knih, budoucnost. Jak perspektivní je tedy budoucnost elektronických knížek oproti klasickým papírovým? Marně hledám odpověď na otázku,co přežije déle - klasická anebo elektronická kniha? Nacházím odkazy na to, co je více ekologické, jestli papír či čtečka, co je pohodlnější a praktičtější a skladnější… ale ani můj přítel Google neví, která ze dvou verzí přežije případný konec světa.
Naše generace čtenářů ještě bojuje za klasickou knihu, mají rádi vůni čerstvě vytištěných stránek i lepidla, kterým ty stránky drží pohromadě, chtějí přesně vědět, kolik jim zbývá do konce stránek. Také k nim patřím - k téhle staré generaci, která se domnívá, že vytištěné knize se nic nevyrovná.
Co ale generace následující? Ta si už pomalu navykla na to, že různá elektronická zařízení jsou součástí jejich předních končetin a bez mobilu či tabletu v ruce se cítí jako bez ruky. Co, tahle generace?
Může se tak pozvolna stát, že popularita elektronické knihy opravdu zvítězí nad tou tištěnou. Stejně jako stroje postupně nahradily ruční práci. Nad budoucností elektronické knihy se chci ale zamyslet z dlouhodobého hlediska, ne padesáti či sta let, ale dejme tomu tisíce.
Přežije elektronická kniha to, co považujeme za konec světa?
Nikdo není jasnovidec, ale v dokumentech založených více či méně na vědecké bázi často vídáme, že jediné, co na zemi zůstane jako poslední, až zanikne úplně všechno živé a v žáru stále se zvyšujícího oteplování se roztaví i stavby, sochy a vyschnou oceány, poslední, co na Zemi zbude, budou egyptské pyramidy, které beze změny a v klidu přežívají tisíciletí, aniž by je skácelo zemětřesení či hordy lovců pokladů.
Když to vezmu z tohoto hlediska, čtečka není pyramida, takže by to mohlo znamenat její velice omezenou budoucnost. Nejde ale jen o to. Knihy zůstávají někde uložené a čtečka je vlastně jen jakási vstupní brána do tohoto úložiště elektronických knih. Jelikož jsem úplný amatér a o tomto systému toho mnoho nevím, nevím tudíž nic moc ani o jeho životnosti a trvanlivosti.
Říkám si ale, že bude záležet i na tom, jak k zániku světa dojde, jestli vlivem pandemie, nebo zánik způsobí atomový výbuch, a pokud vše slunce nespálí na prach, pak by tu byla jistá naděje a papírové i elektronické knihy mají jistou šanci. Zase jsme ale u otázky, kterou jsme si kladli na začátku, kdo z těch dvou má šanci vyšší. Nejspíš záleží na tom, kdy konec světa nastane, jestli se ho dožije ještě naše stará generace, anebo přijde v plném rozkvětu té nové.
Nakonec si ale myslím, že není ani tak otázka, kolik toho kniha přežije, jestli přežije lidstvo a třeba i pyramidy, ale otázka toho, je-li kniha čtena a uchována v našich myslích, a pak je jedno jestli elektronická a nebo papírová.
Jana Dohnalová