Jaroslava Pixová - Zámečky a tvrze jižních Čech aneb Jak se na nich žije dnes – 3

Napsal Jihočeský klub Obce spisovatelů (») 20. 10. 2020 v kategorii Nové knihy a recenze, přečteno: 321×
2020/pixova-zamecky-3.jpeg

Tvrdí se, že Česká republika se může pochlubit největším počtem zachovalých historických objektů na kilometr čtvereční. Toto prvenství potvrzují mimo jiné i stále přibývající publikace putimské autorky Jaroslavy Pixové, mezi něž patří i čerstvá novinka s dlouhým názvem Zámečky a tvrze jižních Čech aneb Jak se na nich žije dnes, v pořadí již třetí svazek s tímto tématem. Je až neuvěřitelné, kolik takových staveb historické hodnoty se dá najít na poměrně malém území, které si Pixová vyčlenila pro tuto v pořadí již třetí výpravnou a detailně propracovanou knihu na dané téma. Když zalistujete v jejích stránkách, je možné, že názvy některých historických staveb a popisovaných lokalit z těch, které jsou zde uvedeny, jste nikdy předtím ani neslyšeli. Ale co víc – zámky, zámečky, tvrze a další stavby s dávným datem vzniku nejsou pro spisovatelku jen chladné kamenné zdi a architektonické zvláštnosti. Jsou to místa, kde se žilo bohatým společenským a kulturním životem, které navštěvovaly slavné osobnosti, kde se psaly pohnuté osudy starých rodů, v některých případech i jejich následníků a nadšených zachránců kamenných památek.

     Jaroslava Pixová se tudíž ve svých knihách nezabývá pouze zjištěnými suchými fakty o vzniku a konkrétních budovatelích staveb a objektů, ale s pečlivostí jí vlastní postupuje po linii času až do současnosti. A nejednou tak dochází k nečekaným překvapením o jejich obnově. Při čtení těchto řádek se neubráníte obdivu, s jakým nasazením a osobními obětmi noví majitelé či pokračovatelé někdejších rodů původních vlastníků zámečky a tvrze zachraňují a vrací do života.

     Příkladem mohou být třeba obsáhlé kapitoly věnované rodině Battagliových na zámku v Bratronicích, pasáže o Kadově, zdejších stavbách a zajímavostech, o architektonických zajímavostech v Poli, obdobně o zámku ve Štěchovicích a tajemném Krčohradu, o Kladrubech, známém zámku Střela u Strakonic, o Štěkni, Rohozově u Chyšek či Žďárských Chalupách u Protivína. Jaroslava Pixová se však v žádné z uváděných lokalit nespokojuje jen s faktografickým popisem událostí, jimiž jednotlivé stavby a objekty procházely od svého zrodu po dnešek. Z archivů, kronik, dílčích poznatků, ale i ze živého  vyprávění pamětníků dokázala chronologicky utkat i pestrobarevnou nit osudů jejich obyvatel v průběhu času, v dobách příznivých i v časech neklidných a dramatických. Jedinečným doplňkem čtivých a zajímavých textů jsou pak i černobílé dokumentární fotografie a reprodukce obrázků, které čtenáři psané slovo v mnohém přiblíží. 

Hanka Hosnedlová

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a šest